Ekologia mimo jej bardzo naukowego i profesjonalnego charakteru, jest w największym wymiarze kształtowana bezpośrednio przez człowieka, który to może poprzez swoje rozmaite nawyki i tryb życia generalnie wpływać na t, w jaki sposób prezentuje się nasze otaczające nas środowisko naturalne. I tak warto wspomnieć chociażby o zupełnie banalnych, wręcz rutynowych zwyczajach takich jak chociażby nie marnotrawienie za dużych ilości wody.

Jest to zupełnie proste przyzwyczajenie, które obejmuje przede wszystkim nie odkręcanie kurka z wodą czy to ciepłą, czy też zimną, kiedy nie jest to nam potrzebne ? najczęstszym powielanym przez ludzi złym nawykiem okazuje się na przykład niepotrzebne wypuszczanie ogromnych ilości wody podczas przykładowo mycia zębów. Ponadto hektolitry dzień w dzień wypuszczane są do ścieków po kąpieli tradycyjnej w wannie, kiedy to napełniamy wielką wannę po same brzegi. Niekiedy również branie prysznica okazuje się dużo mniej ekonomiczne i na pewno nie leżącego w zgodzie z ochroną przyrody.

Stoimy pod kurkiem z lejącą się wodą wiele minut, wygrzewając się, rozgrzewając czy też po prostu dla przyjemności bądź z lenistwa, kiedy to nie chce nam się wyjść z ciepłej kabiny na chłodną przestrzeń łazienki. To wszystko prowadzi do ogromnych strat wody, a przez to nadwyrężenia otaczającej na przyrody. Gdyby tak z tego zrezygnować, efekty ekologicznego życia były o niebo lepsze.